Pripravujeme…

V roku 2017 si pripomíname my presídlenci a ich potomkovia výročie presídlenia do vlasti našich predkov. Je to 70 rokov čo sa naši rodičia, starí a prastarí rodičia rozhodli vypočuť volanie o návrate do vlasti odkiaľ pred viac ako 200 rokmi odišli zúrodňovať spustnuté roviny Dolnej zeme. Vo vlakových transportoch jedni odchádzali a naši predkovia prichádzali s nádejami a túžbami na lepší život v novej vlasti.

       Na pripomenutie si tejto významnej udalosti sme sa rozhodli pripraviť novú publikáciu z pitvarošského prostredia. Pri tvorbe publikácii o Pitvaroši sme narazili aj na rukopisy Márie Urbančokovej. So zatajeným dychom sme sa ponorili do čítania a prežívania príbehov Pitvarošanov, tak ako ich pred desiatkami rokov napísala a prežila samotná autorka. Práve sila poviedok a sprítomnenie atmosféry starého Pitvaroša pre všetkých záujemcov nás viedla k vydaniu rokopisov v knižnej podobe. Originály jej rukopisov sú umiestnené v archíve Matice Slovenskej v Martine.

Poviedky Márie Urbančokovej majú veľkú zásluhu na zachovaní množstva pitvarošských tradícií, zvykov a pesničiek. Jedinečne je zaznamenaná pitvarošská svadba, ktorá mala stanovené svoje pravidlá s presne naučenými textami. Svoje poviedky písala jazykom, tak ako sa vtedy na Dolnej zemi rozprávalo. Atmosféru príbehov umocňujú aj staré fotografie z Pitvaroša.

Predpoklad vydania: rok 2018

Ak by ste akýmkoľvek spôsobom chceli podporiť vydanie publikácie dajte nám prosím vedieť na adrese: mkozuch@centrum.sk

leták kniha

Autorka poviedok:

Mária Urbančoková, rodená Kožuchová

Podľa rukopisov prepísal a zostavil: Michal Kožuch

Rukopis poskytli:

Michal Urbančok, Ján Urbančok

Odborná konzultácia:

Juraj Majo

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *